Przejdź do treści

Zarządzanie finansami w podmiotach leczniczych

9 dni:
godz.
Ostatnia aktualizacja:
Angielski
Polski [automatycznie], Angielski [automatycznie]

Co składa się na jakość szkolenia i jest w cenie?

Czego się nauczysz?

systemów opieki zdrowotnej w Europie i na świecie

istotnych aspektów prawa unijnego  dotyczącego sektora ochrony zdrowia

wydatków publicznych i prywatnych związanych z finansowaniem opieki zdrowotnej

podstaw funkcjonowania i działalności Narodowego Funduszu Zdrowia

roli kluczowych podmiotów działających w sektorze ochrony zdrowia w kontekście procesów konsolidacji rynku usług zdrowotnych

metod analizy sytuacji finansowej podmiotów leczniczych

nowoczesnych metod dotyczących obliczaniu  kosztów świadczeń opieki zdrowotnej,

posiądziesz wiedzę na temat zadłużenia sektora ochrony zdrowia

systemów informatycznych w systemie ochrony zdrowia

zasad dotyczących gospodarki lekiem

modeli Partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) w ochronie zdrowia

procedur dotyczących prowadzenia kontroli w podmiotach leczniczych

prywatnych i dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych

zasad organizacji udzielania świadczeń w podmiocie leczniczym

form zatrudnienia pracowników w podmiotach leczniczych

dokonywania analizy konsekwencji implementacji prawa unijnego do polskiego systemu prawnego obowiązującego w sektorze ochrony zdrowia

dokonywania analizy perspektyw rozwoju rynku świadczeń opieki zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych

stosowania praktycznych i efektywnych zasad w kontraktowaniu, finansowaniu i rozliczaniu świadczeń opieki zdrowotnej

korzystania z narzędzi finansowych podnoszących efektywność wykorzystania zasobów

posługiwania się nowoczesnymi  metodami dotyczącymi  obliczania  kosztów świadczeń opieki zdrowotnej

stosowania narzędzi w efektywnym procesie zarządzania długiem i konsolidacji zadłużenia

wdrażania i zarządzania  systemem IT

prowadzenia  symulacji zarządczych w jednostce ochrony zdrowia

efektywnego gospodarowania  lekiem w podmiocie leczniczym

wdrażania projektów PPP

zasad postępowania w trakcie kontroli podmiotu prowadzącego działalność leczniczą

kontraktowania świadczeń w ramach ubezpieczeń prywatnych

stosowania efektywnych  narzędzi  w   organizacji udzielania świadczeń opieki zdrowotnej

zarządzania systemem wynagradzania w podmiotach leczniczych

Dla kogo szkolenie?

dyrektorzy i inna kadra zarządzająca publicznymi i niepublicznymi podmiotami leczniczymi

pracownicy urzędów administracji samorządowej

przedstawiciele samorządów zawodów medycznych

pracownicy innych instytucji i organizacji działających na rynku ochrony zdrowia

Opis szkolenia

Efektywne zarządzanie finansami w publicznych i niepublicznych jednostkach systemu ochrony zdrowia wymaga od zarządzających ustawicznego kształcenia oraz nieustannego śledzenia zmian zachodzących w tym sektorze. 

Strategiczne zmiany po stronie płatnika – odejście od budżetowego systemu finansowania jednostek ochrony zdrowia, zastosowanie różnych wariantów kontraktowania świadczeń: przez samodzielne kasy chorych, następnie likwidację niezależnych płatników i utworzenie centralnego Narodowego Funduszu Zdrowia – spowodowały, że sektor ochrony zdrowia powszechnie uznawany jest za trudny do prognozowania, zmienny i cechujący się wysokim poziomem ryzyka inwestycyjnego. Obecnie stoimy przed kolejną zmianą systemową: likwidacją centralnego płatnika i powrotem do regionalizacji. 

Mimo braku stabilności z roku na rok w Polsce powstaje coraz więcej nowych zakładów opieki zdrowotnej, także kapitał  międzynarodowy, wykazuje znaczące zainteresowanie inwestycjami w polską infrastrukturę medyczną, zwiększając konkurencję na rynku usług zdrowotnych.

Ostatnie strategiczne zmiany w systemie finansowania świadczeń opieki zdrowotnej to wprowadzenie w 2008 r. systemu Jednorodnych Grup Pacjentów. Placówki ochrony zdrowia muszą się też zmierzyć z konsekwencjami tzw. ustawy refundacyjnej, której główne założenia weszły w życie w styczniu i lipcu 2012 roku. W 2013 roku system może czekać rewolucja wynikająca z zastosowania przepisów ustawy o działalności leczniczej - de facto wymuszające w niektórych wypadkach przekształcenie szpitali w spółki. Ustawa ta jeszcze zwiększa wagę sprawnego zarządzania finansami w ochronie zdrowia i prawidłowe prowadzenie rachunku kosztów.Wpływ na sektor ochrony zdrowia może mieć też obowiązek wypłacania odszkodowań za zdarzenia medyczne wynikający z uchwalonej w 2011 roku ustawy o prawach pacjenta.

Dla zarządzających finansami w jednostkach ochrony zdrowia zarówno po stronie płatnika jak i świadczeniodawców - prawdziwym wyzwaniem jest  zrozumienie filozofii nowych narzędzi i dostosowanie organizacji pracy w zakładach do zmienionych warunków.

Wyzwaniem dla menedżerów wciąż pozostaje transgraniczna opieka zdrowotna oraz tzw. turystyka medyczna. W sposób coraz bardziej zauważalny wpływają one na funkcjonowanie polskiego sektora opieki zdrowotnej, szczególnie w rejonach przygranicznych. W perspektywie kilku lat dyrektywa UE "pacjenci bez granic" może zmienić sytuację polskich jednostek ochrony zdrowia, szczególnie tych, które świadczą usługi ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Przygotowanie się do zmian to nowe wyzwanie dla zarządzających.

Gospodarka lekiem, informatyzacja to kolejne obszary w których efektywne zarządzanie przynosi wymierne korzyści finansowe.

Audyty i kontrole to nie tylko obszary ryzyka dla zarządzających, ale także narzędzia dostarczające  informacji, które mogą mieć zasadniczy wpływ  na podniesienie jakości zarządzania w jednostkach ochrony zdrowia.

Wykłady stanowić będą kompilację wiedzy z zakresu zdrowia publicznego, ekonomii i prawa, a informacje teoretyczne będą uzupełnione przykładami z bogatej praktyki zawodowej wykładowców. Koncentracja na praktycznych aspektach zagadnień i najnowszych istotnych zmianach w otoczeniu prawnym jednostek ochrony zdrowia to najważniejsze cele szkolenia.

Czytaj dalej

Opinie z Google

01/31/2023
Jestem na 2 roku aktualnie jak na prywatna uczelnie , dość drogą jest średnio żałuje ze się nie uczyłem i na lepszą lekko sie nie dostałem. Cóż za błędy się płaci…. Uczelnia średnia wykładowcy ok większość inni słabo ucza lub wogóle dosłownie a na testach ciężko i potem nie zdajesz i poprawka ale może tak już jest w każdej uczelni. Jedzenie wygląd i budynek ok nowoczesny ładny. Ludzie ok każdy znajdzie kogoś z kim się dogada i czasem ładne samochody stoją przed uczelną.
Artur Laurent Artur Laurent
12/08/2022
Skończylem Administrację na Łazarskim i w porównaniu do UW, dużo lepiej się tutaj czułem i jakość wykładów też według mnie jest lepsza przynajmniej w porównaniu do wydziału dziennikarstwa na którym byłem poprzednio.
Filip Stefański Filip Stefański
10/23/2022
Świetne miejsce do podnoszenia kwalifikacji i rozwijania pasji. Doskonała kadra naukowa, profesjonalny przekaz wiedzy 🥰 Polecam
Ja Ru Ja Ru
07/03/2021
Niby fajnie, ale jednak nie
Michał Szymański Michał Szymański
06/23/2021
Najlepsza uczelnia :)
Sylwia Ramones Sylwia Ramones
06/23/2021
Great place to study. Highly recommend :)
Happy Vika Happy Vika
05/16/2021
Good university
Heshan Fernando Heshan Fernando
02/10/2021
Najlepsza uczelnia w Warszawie, jestem absolwentem UŁa i szczerze polecam studia w stolicy. Do zobaczenia
Mateusz Sielemowicz Mateusz Sielemowicz
12/18/2020
Love this place.
Jass Jandoo Jass Jandoo
12/04/2020
Wyjątkowo złośliwi sąsiedzi! Codziennie ok. 17.00 włączana dmuchawa do zdmuchiwania liści z jednego miejsca na drugie. Sensu w tym żadnego za to kompletny brak poszanowania dla środowiska i wspómieszkańców.
Andrzej Sati Andrzej Sati
10/22/2020
The best language school ever. I was passing through Polish state exam there. Highly recommend.
Nazariy Snihur Nazariy Snihur
09/10/2020
Jeśli ktoś naprawdę chce zainwestować w rozwój, to ten ośrodek akademicki stwarza do tego świetne warunki. Kadra zaangażowana jest w faktyczny rozwój studenta, co wespół z ciekawą formą zajęć i indywidualnym podejściem znajduje realne przełożenie w dalszej karierze absolwenta. Na tę Uczelnię przeniosłem się z państwowego Uniwersytetu zajmującego rokrocznie całkiem wysoką pozycję w rankingach - patrząc z perspektywy czasu, była to jedna z lepszych decyzji w moim życiu. Na marginesie tylko wspomnę, że decyzja o przeniesieniu była podyktowana raz, że lekceważącym podejściem do studenta owej uczelni publicznej, dwa, ciekawą ofertą edukacyjną Uczelni Łazarskiego, która była bliższa moim zainteresowaniom. Wyrazy uznania należą się także za bardzo dobrą organizację zajęć prowadzonych zdalnie w czasie panującej zarazy koronawirusa - wszystko zostało zrobione tak, żeby zachować ciągłość dydaktyczną bez uszczerbku dla poziomu przekazywanej wiedzy i rzetelności jej weryfikacji. Na pochwałę zasługuje również bardzo sprawnie funkcjonujący dziekanat, którego kadra faktycznie ukierunkowana jest na obsługę studenckich spraw administracyjnych. Czesne do najniższych nie należą, ale myślę, że naprawdę warto, wszak jest to inwestycja w siebie, której zwrot z nawiązką na pewno zauważymy w dalszych latach życia. Pojawiający się w opiniach pozostałych użytkowników zarzut braku kontaktu mailowego wykładowców ze studentem muszę obalić - przez trzy lata wymieniłem kilkadziesiąt maili i nigdy nie doświadczyłem zwłoki w odpowiedzi. Słowem - tak, to jest Uczelnia dla Ciebie :)
John Lee John Lee
09/04/2020
Szkoła ta produkuje krętaczy i patologię, która działa tylko na znajomościach.
Karol Bizonowsky Karol Bizonowsky
08/05/2020
Ukończyłem tu licencjat. Sytuacja z Uczelnią Łazarskiego wygląda w ten sposób, że jeżeli masz chęci do nauki, to raczej nie będziesz mieć problemów z zaliczeniami. Z wykładowcami jest różnie - jedni prowadzą zajęcia w sposób interesujący, inni przynudzają, ale tak to wygląda na każdej uczelni, więc nie ma co mieć o to pretensji. Poziom nauczania ogólnie do najniższych nie należy, więc do nauki trzeba trochę przysiąść. Czesne zresztą też nie jest zbyt niskie. Na plus natomiast ludzie, których poznałem przez 3 lata studiowania, a także to, jak załatwiane są czynności administracyjne. Ja z uczelni byłem zadowolony i gdyby nie to, że oferta studiów magisterskich mnie nie przekonała do siebie, to zapewne bym tu pozostał.
Erne D Erne D
02/02/2020
Polecam studia podyplomowe , miła obsługa w dziekanacie/rektoracie, bardzo dobre warunki, zaplecze gastronomiczne dobre że smaczną kuchnią . Małym minusem jest mały parking . Polecam wcześniejszy przyjazd . Informacje na temat studiów można wyrażać w ankietach.
Tomasz Paprocki Tomasz Paprocki
01/24/2020
Nie wiem jaka jest studia w Lazarkiem. Ale na nie podobało że specjalna dzwoniłam wcześniej i pytałam o której pracuje archiwum i dekanat. Przyjechałam od rano, dekanat nie pracuje, archiwum pracuje od 13.00 i czekać tyle godzin, kiedy mogła bym duże prac zrobić.😡 Pracownik która opowiadała nie prawidłowy informacja, nie wiem do czego tu pracuje jak nie wie nić???
NikoL NikoL (NikoL) NikoL NikoL (NikoL)
11/18/2018
MBA w ochronie zdrowia 100% zadowolenia. Ciekawi wykładowcy, interesujące wykłady, warsztaty, casy, dużo nowości i przydatnych informacji, współpraca grupy i wykładowców. Zawsze pytają o opinie i dostosowują się do niej. Polecam!
Zai Zazai Zai Zazai
02/26/2018
A great university. A vast majority of big name devoted professors. Really nice administrative staff, ready to help you with anything including your career and accommodation. Provides active students with a lot of opportunities for self development. Big on interesting conferences.
Agnieszka Patrycja Nidecka Agnieszka Patrycja Nidecka

Zasady rezerwacji

Zasady potwierdzania rezerwacji

Warunkiem przyjęcia zgłoszenia na szkolenie jest dostarczenie:

  • wypełnionego formularza zgłoszeniowego ( I i II etap)
  • załączyć do formularza lub przesłać mailem na adres [email protected] dokumentów rekrutacyjnych ( CV, podpisany dyplom studiów wyższych II stopnia oraz dowód wpłaty wpisowego w wysokości 400 zł zaliczanego na poczet czesnego)

Osoba przyjęta na szkolenie po decyzji o uruchomieniu szkolenia jest zobligowana do przedłożenia:

  • dowodu wpłaty czesnego
  • umowy o odpłatności za szkolenie (wydrukowana w dwóch egzemplarzach, dwustronnie).

Informacyjnie:

MBA w ochronie zdrowia ma charakter modułowy umożliwiający elastyczne komponowanie programu. Każdy moduł można zrealizować jako:

  • niezależne szkolenie menedżerskie,
  • moduł programu MBA w ochronie zdrowia, rozpoczynając lub kontynuując tym samym pełny cykl studiów MBA ( w sumie pięć modułów)

Co oznacza, że można dołączyć z każdym rozpoczynającym się modułem (niezależnym szkoleniem). Zapisy na każdy rozpoczynający się moduł przesyłane są mailowo na miesiąc przed planowanym startem, przez opiekuna kierunku.

Uczelnia Łazarskiego w Warszawie
Nazwa firmy