Rola kuratora sądowego w zapobieganiu samobójstwom
Co składa się na jakość szkolenia i jest w cenie?
Uzasadnienie szkolenia
W 2023 r. odebrało sobie życie ponad 5,2 tys. osób – to najwięcej od pięciu lat. W polskiej specyfice zjawiska, zdecydowaną większość stanowią mężczyźni, bo ponad 80%. Jednak
z punktu widzenia zagrożenia zachowaniami suicydalnymi, jedyną grupą wiekową od czynów suicydalnych są dzieci do 7 roku życia.
Kuratorzy sądowi prowadzą postępowania wykonawcze w każdej grupie wiekowej,
a w wymiarze indywidualnym – w sprawach o demoralizację od 10 roku życia nieletniego. Osoby, pozostające pod nadzorem albo dozorem kuratora należą do grup o podniesionym ryzyku zachowań suicydalnych z uwagi na ich uwarunkowania społeczno-kulturowe: doświadczenie przemocy domowej, nadużycia seksualne, utrata bliskiej osoby; kulturowe: brak dostępu lub unikanie pomocy psychologicznej; behawioralne: nadużywanie środków psychoaktywnych
i uzależnienia; skłonność do impulsywnego/agresywnego zachowania; dysfunkcje w rodzinie
i patologie społeczne. Dlatego też każdy kurator sądowy winien posiadać podstawową wiedzę
o zjawisku, a także z zakresu profilaktyki pre i postsuicydalnej.
Kurator sądowy ma swoje unikalne wyzwania, które mogą wpływać na zdrowie psychiczne i zwiększać ryzyko zachowań samobójczych. Wysoki poziom stresu, związany z obcowaniem z traumą, powodowaną trudnymi interwencjami i ludzkimi dramatami, a także narażenie na przemoc i agresję, częste niepowodzenia i frustracje, powodują potrzebę by posiąść odpowiednią wiedzę z zakresu zarządzania stresem i poprawie zdrowia psychicznego, dlatego szkolenie swym zakresem obejmuje także kwestie związane z oceną własnego potencjału suicydalnego.
Czytaj dalej
Program szkolenia
- Wprowadzenie
- Podstawowe pojęcia z zakresu suicydologii
- Aspekty prawne samobójstwa
- Aspekty kryminologiczne samobójstwa
- Charakterystyka samobójstw w Polsce
- Motywacje zachowań samobójczych w okresie dzieciństwa, dorastania oraz w dorosłości
- Wymiary bezpieczeństwa
- Ocena potencjału suicydalnego podopiecznego
- Potencjał suicydalny kuratora sądowego
- Rozróżnienie współczesnych zjawisk alienacji społecznej, w tym hikikomori i kokonizmu
- Profilaktyka suicydologiczna
- Profilaktyka postsuicydalna
Trener:
radca prawny, doktor nauk prawnych, wieloletni wykładowca akademicki oraz Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury; od ponad 10 lat trener i szkoleniowiec kuratorskiej służby sądowej, służb socjalnych, Służby Więziennej
i Policji oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych; w przeszłości kurator sądowy, rzecznik dyscyplinarny, delegat Krajowej Rady Kuratorów i współtwórca Fundacji na rzecz rozwoju probacji „PROBARE”; posiada wieloletnie doświadczenie legislacyjne, był uczestnikiem wielu posiedzeń komisji i podkomisji sejmowych oraz senackich, autor licznych artykułów, opracowań i badań naukowych z obszaru funkcjonowania kuratorskiej służby sądowej w Polsce, w tym jedynych ogólnopolskich badań z zakresu procesów dyscyplinarnych kuratorów sądowych.
Zasady rezerwacji
Zasady oznaczania terminów
Termin niegwarantowany - może zostać odwołany w dowolnym momencie (a Ty otrzymasz zwrot wpłaconych pieniędzy, jeśli dokonałeś opłaty za szkolenie)
Termin potwierdzony - oznacza, że są zapisane osoby na ten termin, jednak jeszcze w niewystarczającym stopniu, by zapewnić rentowność dostawcy, zatem dostawca może ten termin do 2 tygodni przed szkoleniem/kursem odwołać (a Ty otrzymasz zwrot wpłaconych pieniędzy, jeśli dokonałeś opłaty za szkolenie)
Termin gwarantowany - oznacza, że dostawca nie dopuszcza możliwości odwołania tego szkolenia. Gdyby jednak z przyczyn zdrowotnych trenera oraz braku zastępstwa tak się wydarzyło, otrzymasz zwrot wpłaconych pieniędzy, jeśli dokonałeś opłaty za szkolenie oraz kupon o wartości 20% szkolenia do wykorzystania na inne szkolenia.
Regulamin szkolenia
1. Wypełnienie powyższego formularza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu prowadzonych przez SEDNO Training szkoleń. Niniejszy formularz zgłoszeniowy/umowa stanowi zgłoszenie udziału w szkoleniu i jest zobowiązaniem do zapłaty za szkolenie.
2. Płatność powinna być przekazana na konto SEDNO Training: PKO S.A. 80 1020 1013 0000 0302 0540 8390, po uprzednim otrzymaniu potwierdzenia szkolenia które zostanie wysłane na 3 dni robocze przed terminem szkolenia.
Uwaga! Na wyraźną prośbę klienta – administracji publicznej przysługuje płatność na podstawie faktury wystawionej w dniu szkolenia.
3. Brak płatności na konto SEDNO Training przed terminem szkolenia nie oznacza rezygnacji z udziału w szkoleniu.
4. Rezygnacja z udziału w szkoleniu może być dokonana wyłącznie w formie pisemnej najpóźniej na 5 dni roboczych przed datą szkolenia. Rezygnacja w późniejszym terminie lub nieobecność na szkoleniu nie zwalnia od dokonania opłaty za szkolenie.
5. Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania szkolenia oraz do zmiany terminu szkolenia z przyczyn od siebie niezależnych i odstąpienia od umowy. W takim przypadku płatności zostaną niezwłocznie zwrócone zgłaszającym a Organizator nie ponosi odpowiedzialności za szkody powstałe z powodu odwołania szkolenia.
6. Oświadczamy, że zapoznaliśmy się z warunkami umowy zawartymi w pkt. 1-5 i akceptujemy je.
7. Oświadczamy, że jesteśmy umocowani do zawarcia niniejszej umowy w imieniu wskazanego wyżej podmiotu.

